liptovský mikuláš

Mesto Liptovský Mikuláš leží uprostred Liptovskej kotliny. Zo severu ho obklopuje mohutná hradba Západných Tatier a Chočských vrchov, z juhu ho lemujú Nízke Tatry.


O tom, že okolité pohoria sú skutočne nádherné a príroda je tu neporušená, svedčí fakt, že Nízke Tatry boli v roku 1978 vyhlásené za národný park a Západné Tatry sú súčasťou Tatranského národného parku. Vďaka tomu sa Liptov stal vyhľadávaným miestom turistov.


Mnohých návštevníkov lákajú aj unikátne prírodné výtvory - často je obdivovaná podzemná krása demänovských jaskýň, Vrbické pleso, skalný útvar Okno, Lúčanský či Šarafiový vodopád. Sklamaní však neostanú ani tí, ktorí túžia po poznaní. Navštíviť môžu archeologické múzeum v prírode, pamiatky ľudovej architektúry, kostolíky i ruiny hradov.


Aj mesto Liptovský Mikuláš sa pýši bohatou históriou. Hoci jeho príbeh sa začal už v dobe bronzovej, prvá písomná zmienka o meste pochádza až z roku 1286. Od tohto roku sú dejiny Mikuláša zdokumentované v Múzeu Janka Kráľa. Návštevníci mesta si môžu prehliadnuť aj rozsiahle zbierky Slovenského múzea ochrany prírody a jaskyniarstva, Liptovského múzea, či obdivovať diela slovenských výtvarných umelcov v Galérii P.M. Bohúňa a Centre Kolomana Sokola. Všetky tieto pamiatky sú sústredené v historickom jadre mesta, ktoré je pešou zónou a stalo sa obľúbeným miestom oddychu miestnych obyvateľov i návštevníkov.