Podnikať na živnosť je pomerne jednoduché – no keď sa rozhodneš skončiť, tiež ťa čaká zopár krokov, ktoré netreba odkladať. Ak si sa teda rozhodol alebo rozhodla, že živnosť už nechceš ďalej prevádzkovať, tu je prehľad toho, čo všetko treba vybaviť aby si mal/mala všetko oficiálne uzavreté a v poriadku aj voči daňovému úradu, Sociálnej poisťovni či zdravotke.
Ukončenie živnosti a daňové priznanie
Prvý krok je jasný – treba zrušiť živnosť. Ak si si ju zakladal/a online cez Slovensko.sk, môžeš ju aj zrušiť rovnakou cestou. Potrebuješ na to občiansky preukaz s čipom a čítačku. Ak to nevieš alebo nechceš riešiť elektronicky, môžeš pokojne zájsť osobne na živnostenský úrad. Tam vyplníš krátky formulár a oznámiš, k akému dátumu chceš podnikanie ukončiť. Poplatok sa za to momentálne neplatí. Následne zrušenie živnosti živnostenský úrad automaticky nahlási aj daňovému úradu, čiže samostatne im už písať netreba. Čo však rozhodne treba zabudnúť je daňové priznanie. Aj keď si živnosť zrušil/a napríklad už vo februári, stále musíš podať priznanie za celý tento rok, v ktorom si aspoň chvíľu podnikal/a. Priznanie podávaš do 31.marca nasledujúceho roka, alebo si môžeš vybaviť odklad (napr. do 30 júna). Priznanie sa podáva elektronicky, takže potrebuješ prístup do svojej schránky na Finančnej správe.
Ak si počas podnikania uplatňoval/a paušálne výdavky a mal/a prehľad o svojich príjmoch, zvládneš to aj sám/a. Ak si však robil/a účtovníctvo alebo mal/a komplikovanejšie príjmy, určite sa oplatí osloviť účtovníka.Po zrušení živnosti nezabudni ani na Sociálnu a zdravotnú poisťovňu. V ideálnom prípade živnostenský úrad nahlási zrušenie automaticky, ale odporúča sa to aj tak overiť alebo si to nahlásiť samostatne. Hlavne v Sociálnej poisťovni, ak si platil/a odvody. Zdravotná poisťovňa ťa po ukončení živnosti zaradí do inej kategórie (napr. zamestnanec, študent, dobrovoľne nezamestnaný), takže aj tam je fajn sa ozvať a overiť si, či majú všetko v poriadku. Po podaní daňového priznania môžeš zistiť, že ti vyšla daň na doplatenie. Tú treba uhradiť do rovnakého dátumu, ako si podával/a priznanie. Rovnako si skontroluj, či nemáš nejaký nedoplatok na odvodoch v Sociálnej alebo zdravotnej poisťovni. Všetko si radšej over, nech sa ti niekedy o pár mesiacov neozvú s nedoplatkom, na ktorý si úplne zabudol/la.